RADYO TRAFİK TÜKETİCİNİN DE SESİ OLUYOR
12 Ekim 2021 Salı 17:21

Türkiye’nin ilk ve tek trafik radyosu Radyo Trafik’te yayınlanan “Tüketicinin Sesi” programında Tüketici Dernekleri Federasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi  Avukat Ali İhsan Arıcan dinleyenlerin sorularını yanıtladı.

Daha önce Ticaret Bakanlığı’ndan ödül alan “Figen Yemenici ile Tüketicinin Sesi” programı, Radyo Trafik ortak yayınında yeniden dinleyiciyle buluştu. Tüketici Dernekleri Federasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Ali İhsan Arıcan, tüketici haklarıyla ilgili dinleyenlerin yaşadıkları üzerinden açıklamalarda bulundu. 

“ŞEFFAF ÜRÜN TESLİMLERİNDE KAPIDA AÇAMIYORUZ, BU KONUDA NE YAPMALIYIZ?”

Avukat Arıcan, kargoların kapıda açılmamasıyla ilgili bir soruya, “ ‘Ürünü kontrol edemediğim için kabul etmiyorum’ notunu iliştirerek ürünü almayabilirsiniz. Ayrıca ürünü aldığınız firmayla, ürüne ödeme yaptığınız firma isminin aynı olmasına dikkat edin.” yanıtını verdi.

Avukat Ali İhsan Arıcan, dinleyicilerden gelen diğer sorular hakkında da açıklamalarda bulundu:

“AYIPLI BİR ÜRÜN ALDIM VE FİRMAYA ULAŞAMIYORUM NE YAPABİLİRİM?”

“Tüketici hakem heyetine başvuru yapılacak. Tüketicinin başvurusu haklı görülürse hakem heyetinin verdiği kararlar tüketici için icra hukukunda avantaj sağlar. Ayıplı ürünü satan firmaya icra işlemi uygulanır. Ürünü satan firmaya ulaşılır ve karar tebliğ edilir. 7 İş günü içerisinde firma ödeme yapmazsa, icra yoluyla tüketicinin ödediği para firmadan alınır.”

ABONELİK SÖZLEŞMELERİ 1 YIL OLANLAR CAYMA HAKKINA SAHİP Mİ?

“Tüketiciler imzaladıkları sözleşmelerden 1 yıl içerisinde herhangi bir masraf ödemeden cayma hakkına sahiptir.”


“ÖZEL YURTTA YÜKSEK ÜCRET VE YETERSİZ HİZMET ALIYORUM. 9 AYLIK SENET İMZALADIK. CAYMA HAKKIM VAR MI ACABA?”

“Temel Tüketici Hakları içine giren bir konu.  Eğitim almak isteyen bir öğrenci yurt sorunu yaşıyor. Yurt sorunu önemli bir sorun. Dinleyicimizin imzaladığı senetler geçersizdir. Cayma hakkı yok ibaresi de geçersiz. Taksitli bir satış söz konusu ve cayma hakkı daima vardır. Eğer cayma hakkı yoktur ibaresi yoksa sözleşmede 1 Yıl içerisinde sözleşmeyi sonlandırabilir. Ayrıca barınma sıkıntısı ve konforu yoksa istediği an sözleşmesini sonlandırabilir.”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE İNTERNET SATIŞLARI ARTTI. İADE ETTİĞİMİZ ÜRÜNLERDE BAZEN İADE KABUL EDİLMİYOR. NE YAPABİLİRİZ?”

“İnternet üzerinden yapılan satışlarda cayma hakkı 14 gündür. Ayrıca ürün ayıplıysa tutanakla tespit edilir ve iade etme hakkına sahiptir tüketici. Hakem heyetine başvuru yapılırsa yol gösterilir.”

“GELİŞİGÜZEL KİRA YÜKSELTİLEBİLİR Mİ?”

“Ev sahibinin evi satacağım diye kiracıyı çıkartma hakkı yok. Ev sahibi evin değerinin düşük olduğunu düşünüyorsa bunu mahkemeye vererek belirlenmesini istemeli. Artış içinse devletin açıkladığı oranlar haricinde zam yapamaz. Evi yeni alan ev sahibi. İhtar etmek koşuluyla kiracıyı 6 ay içinde tahliye davasıyla çıkartabilir.”

@radyotrafik