YOL VERME TARIŞMASINDA BIÇAKLAMAYA 6 YIL HAPİS
14 Ekim 2021 Perşembe 16:00

İstanbul Beşiktaş’ta trafikte tartıştığı Arda İpek’i trafikte bıçaklayan sanık, yargılandığı davada ‘silahla kasten yaralama’ suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme başkanı, kararın açıklanmasının ardından sanığa, "Her trafik tartışmasında bıçak alan birine zarar verecek olsa bu ülke yaşanmaz hale gelir. 1-2 kere kornaya basın gidin. Bu olay, bundan sonra böyle şeylere yeltenecek olanlara ders olsun" dedi.

 

Beşiktaş'ta bulunan ikametinin otoparkına gireceği esnada trafikte tartışma yaşadığı Arda İpek’i bıçaklayan Mutlu Caner Yontarkol hakkında 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 11 yıl 3 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, müşteki Arda İpek'in ikametinin otoparkına gireceği sırada karşı şeritten gelmekte olan şüpheli Mutlu Caner Yontarkol ile yol vermeden kaynaklı anlaşmazlık sebebiyle tartıştıkları, tartışmanın devamında şüphelinin aracından inerek müştekinin aracındaki camı açık olan sürücü kapısı üzerinden müştekiyi bıçakladığı kaydedilmişti.

 

İddianamede, müştekinin şüphelinin kendisini bıçaklamaya devam edeceğini ancak aracı hareket ettirmesi sebebiyle eylemine devam edemediği ve bıçağını aracının içerisinde düşürdüğü iddiasını destekler nitelikle olan kolluk ekibinin müştekinin aracında yaptıkları incelemede, bıçağın araç içerisinde bulması, hedef alınan bölge, yaranın yeri ve niteliği, suçta kullanılan silahın elverişliliği dikkate alındığında şüphelinin eyleme bağlı ortaya çıkan kastının öldürme olduğu anlatılmıştı.

Tartışmada ilk haksız eylemin kimin tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edilemediğinin anlatıldığı iddianamede, şüpheli hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanması istendi. İddianamede, şüphelinin 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan haksız tahrik indirimi uygulanarak 6 yıl 9 aydan 11 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti. ,

 

“BİLMEDEN YARALADIĞIM İÇİN ÜZGÜNÜM”

 

Mahkemede son sözü sorulan sanık Mutlu Caner Yontarkol, "Başıma gelen bu olaylardan son derece üzüntü duyuyorum. Bilmeden yaralamaya sebebiyet verdiğim için, tamamen korkutma amaçlı elimde olan çakının vücuda temas etmesi sonucu gerçekleşen olay için üzgünüm’’ diyerek beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Mutlu Caner Yonkarkol’un eyleminin ‘silahla kasten yaralama’ suçu kapsamında kaldığını belirterek, 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.

 

İNDİRİMSİZ 6 YIL HAPİS

 

Kararını açıklayan mahkeme, Yontarkol'u, Arda İpek'e karşı, ‘silahla kasten ağır yaralama' suçundan 6 yıl hapis cezasına mahkum etti. Yontarkol'un samimi pişmanlık göstermediği kanaatine varan mahkeme, takdir indirimi uygulamadı. Mahkeme, ayrıca haksız tahrik koşullarının oluşmadığı gerekçesiyle de haksız tahrik indirimi uygulamadı.

 

PİŞMAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ.

 

Cezanın açıklanmasının ardından Mahkeme Başkanı Utku Ercan, "Pişman olduğunu düşünmüyoruz, bu yüzden takdir indirimi uygulamadık, haksız tahrik indirimi de uygulamadık. Her trafik tartışmasında bıçak alan birine zarar verecek olsa bu ülke yaşanmaz hale gelir. 1-2 kere kornaya basın gidin. Bu olay, bundan sonra böyle şeylere yeltenecek olanlara ders olsun'' ifadelerini kullandı.

@radyotrafik