GÖNÜLLÜ MUHABİRİMİZDEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
15 Kasım 2015 Pazar 15:53

Gönüllü muhabiriz Erol Salih Baloğlu İstanbul trafiği için çözüm önerilerini yazdı.

“Öncelikle yapmış olduğunuz hizmet için sizlere teşekkür ediyorum. Daha önce mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmıyordum. Evim yakındı, trafik derdim fazla olmuyordu. 4 aydır Haramidere - Haznedar arasında çoğunlukla metrobüs  tercihim olsa da malzeme teslim etmem gerektiğinde trafiği çekmek zorunda kalıyorum ve radyomda sabit olarak sizi dinliyor oluyorum.

Aklımdaki çözüm önerilerimi sıralamak istiyorum:

1 - Öncelikle, neden deniz yolunu kullanmıyoruz? Çok merak ediyorum.(Demiryollarından ümidimi kaybettim. Olan hatları da kapattılar. Kaç senedir yapılacak. Sirkeci-Halkalı) Metrobüs yolu yapılırken bile bu aklımda idi. O zamanlar insanlara neden bu sıkıntı çektirildi? Avrupa yakasında oturduğum için bu bölgeyi daha iyi tanıyorum. Asya Yakası için bir şey diyemeyeceğim.

Silivri’den (liman var)başlamak üzere Büyükçekmece, Gürpınar veya Güzelce, Beylikdüzü, Ambarlı’da(liman var) ve Küçükçekmece ilçelerine arabalı feribot seferleri yapılsa bu kadar zaman  ve yakıt kaybı olmaz. (Metro ve tramvay yapımı uzun bir süreç ve zaman istiyor. Tabi ki bunlar da zamanla yapılmalı.)

2 - Radyonuzdan dinlediğim kadarı ile çoğunlukla kaza ve araç arızası durumları yaşanmakta ki araç arızalarının büyük bir kısmı ise sanırım yakıt bitmesinden kaynaklanıyor. Sürücü gideceği yere kadar yakıtım yeter diye tedbir almıyor. Trafikte geçen sürede yakıtı bitiyor ise aracı orada bırakıp gidip yakıt aramaya başlıyor. Belki de yakıt alacak parası bile olmayana rastladım. Kalan araçlardan büyük çoğunluğu da yaş itibariyle eski araçlar. 15 yaş sınırı getirilmeli ve yerel yönetimler mi olur karayolları mı olur sınırları dahilinde bilhassa emniyet şeridi az olan arterlere yakın nöbetçi çekiciler bulundurmalı. Uygun bir ücret karşılığı veya hizmet için bu araçları trafiği rahatlatacak bölgelere almalılar.

3 - Yukarıdaki yazdıklarım belki bir çare olabilirse bu arada ve 3. Köprü bitip faaliyete geçene kadar E-5 ve TEM üzerinde saat sabah 06.00-10.00, akşam 15.00-22.00 arasında büyük araçlara kesin yasak getirilmeli ve takip edilmeli.

4 - Bir çare de ki aslında zor olabilir: Tek – çift plaka uygulaması yapılması.

Umarım bir ışık yakabilmişimdir. Metrobüs güzel bir sistem ama bence raylı sistem olmalı idi. Yokuşlardaki zorluğu çözebilecek motor gücü olan tramvay vardır diye düşünüyorum. 

@radyotrafik